SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kaffekanna 4914418
nr 491 4418
Kaffekanna
Silver, Rokoko, 1772, Petter Davidsson Norrköping (1750-1779), höjd: 13 inkl hänkel
Utrop:
10.000 kr
Såld:
42.000 kr
måndag 22 oktober 2007
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.